top of page

PROIZVODNJA


Proizvodnja lešnika je dugoročan, visegeneracijski porodični biznis koji ima odličnu perspektivu na srpskom tržištu. Ima više razloga za to. Najpre, lešnik je najdeficitarnija od svih voćnih vrsta kod nas. U Srbiji se godišnje proizvede tek oko 1.500 t lešnika dok se preostalih 90 % domaćih potreba podmiruje iz uvoza. Iako naši ekološki uslovi odgovaraju za njeno intenzivno gajenje, gajenje lešnika tokom proteklih decenija je bilo slabo zastupljeno u Srbiji. Osnovni problem proizvodnje lešnika bio je nedostatak sadnog materijala, ali je i ovaj problem tokom vremena rešen.

Inače, leska uspeva na nadmorskim visinama do 1.200 metara i u kontinentalnim uslovima ima redovnu rodnost. Ne zahteva mnogo ulaganja ni agrotehničkih mera, a daje odlične prihode. Cena njenih plodova je stabilna zbog njene deficitarnosti i dugog vremena čuvanja . Plodovi leske su vrlo hranljivi, transportabilni, lako se čuvaju, lome i lako im se odvaja jezgra od ljuske. Kvalitetna su i vrlo tražena sirovina, posebno u konditorskoj industriji. Za industriju čokolade se traže sorte koje imaju sitnija i okruglasta jezgra. Primera radi, samo "Takovo" iz Gornjeg Milanovca dnevno troši jednu i po tonu lešnika. Svi znaju da nema prave čokolade bez lešnika!

 

 

Plodovi – lešnici svih vrsta Leski su jestivi. Corylus avellana i Corylus maxima su vrste koje se najviše gaje za dobijanje lešnika. Jezgra lešnika u hemijskom pogledu predstavlja izvor velikog broja vrlo korisnih jedinjenja, kao što su ulja, belančevine, ugljeni hidrati, mineralne materije i vitamini.

Sadržaj ulja u jezgri lešnika kreće se od 55  - 72%, belančevina 12  - 22%, ugljenih hidrata oko 14%, šecera od 2  - 10%, vode 5,8% i mineralnih materija od 1,8  - 3%. Velika nutriciona i dijetoterapeutska vrednost jezgre lešnika omogućuje stalan porast potražnje i potrošnje od strane konditorske industrije, koja je i najveći potrošač, tako da ona danas postaje sve značajniji predmet međunarodne trgovine. Manja količina plodova koristi se i za stonu potrošnju. Pored ishrane plodovi nalaze široku primenu i u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji.  U Americi se promoviše da je puter od lešnika hranljiviji od putera od kikirikija.
Koriste se i za pravljenje likera.

bottom of page